Meble ogrodowe jak sama nazwa wskazuje, najczęściej ustawiane są w ogrodach, nierzadko bezpośrednio na świeżym powietrzu. W związku z tym narażone są na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, powodujących odchodzenie farby, blaknięcie ich koloru, a nawet całkowite zniszczenie. Jak więc je prawidłowo zabezpieczyć?
Meble ogrodowe obecnie dostępne są w sklepie w różnych formach. Mogą być one wykonane z plastiku, rattanu, wikliny lub drewna. Najlepiej i najdłużej służyć będą jednak meble ogrodowe z drewna, które można w odpowiedni sposób zabezpieczyć przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak opady deszczu, ekspozycja na promienie słoneczne czy też zmienne temperatury. Dlatego też najlepiej postawić właśnie na nie w ogrodach, pomimo ich wyższej ceny.
Nie istnieje żaden skuteczny sposób na ochronę plastiku przed czynnikami zewnętrznymi, dlatego można mieć niemal pewność, że nie będą się one prezentować estetycznie już po jednym sezonie spędzonym w ogrodzie. Inaczej jest natomiast w przypadku drewnianych mebli, które można za pomocą odpowiednich materiałów i technik konserwować na lata.
Jednym z najprostszych i najpopularniejszych metod zabezpieczania mebli ogrodowych z drewna przed czynnikami atmosferycznymi jest impregnacja ich powierzchni. Regularne impregnowanie drewna pozwala bowiem ochronić je przed działaniem:
Dzięki temu meble wykonane z tego materiału będą się prezentować przez wiele lat perfekcyjnie.
Na rynku można znaleźć wiele różnorodnych preparatów do impregnacji mebli ogrodowych, które różnią się przede wszystkim przeznaczeniem, a także efektami, jakie gwarantują po ich wykorzystaniu. W zależności od potrzeb impregnaty dzielą się na te dedykowane do surowego drewna oraz do renowacji starych elementów z usuniętą powłoką. Impregnat to jednak jedynie część prac pozwalających zabezpieczyć meble ogrodowe przed zniszczeniami. Po jego nałożeniu warto zastosować jeszcze dodatkową warstwę ochronną w postaci farby, lakierobejcy lub oleju.
Farby do mebli to produkty, które nie tylko pozwalają ochronić meble ogrodowe przed zniszczeniem, ale także odnowić je i nadać im całkiem nowego charakteru. Dostępne są w wielu kolorach – od tych pozwalających zachować naturalny wygląd słojów na drewnie, po te całkowicie ryjące w kolorach brązu, a nawet intensywnej limonki, mięty czy też błękitów. Najczęściej zapewniają one ochronę mebli ogrodowych na okres około 5 lat. Przez ten czas wykonana z ich użyciem powłoka jest w pełni odporna na działanie czynników atmosferycznych.
Lakierobejca w przeciwieństwie do farb do drewna cechuje się barwami, które pozwalają imitować naturalne kolory drewna. Najczęściej ich powłoka jest także niemal transparentna, dlatego doskonale sprawdzają się, kiedy zależy nam na zachowaniu wzoru słojów na drewnie. W zależności od wybranego produktu lakierobejca może chronić meble nawet do 10 lat, gwarantując ich nieskazitelny wygląd.
Oleje do drewna to natomiast doskonała propozycja dla wszystkich tych, którym zależy na zachowaniu oryginalnego wyglądu drewna, bez nadawania mu żadnego koloru. Olej nie tworzy bowiem na jego powierzchni żadnej powłoki, a jedynie wchłania się w strukturę drewna, zapobiegając wchłanianiu przez nie wilgoci. Efekt uzyskany po olejowaniu drewnianych mebli jest niezwykle naturalny, a faktura drewna pozostaje całkowicie niezmieniona.
Chcąc cieszyć się pięknymi meblami ogrodowymi najlepiej postawić na te wykonane z naturalnego drewna. Zabezpieczyć je można natomiast w zależności od potrzeb za pomocą farb do drewna, lakierobejcy lub oleju. Warto także pamiętać, że wszelkiego rodzaju prace renowacyjne i zabezpieczające meble najlepiej wykonywać przed sezonem, nigdy w jego trakcie lub po zakończeniu, kiedy meble mogą być już zawilgocone.