Ogród można zazielenić przy pomocy różnych roślin. W malowniczych kompozycjach ogrodowych nie może zabraknąć drzew. Właściwie rozmieszczone spełnią jednocześnie kilka funkcji. Zobacz, jakie drzewa najlepiej pasują do ogrodu!
Istnieją różne rodzaje drzew klasyfikowane pod względem rozmiarów, wytrzymałości czy ulistnienia. Mniejsze drzewa, zwłaszcza te o pokroju kolumnowym, warto posadzić na obrzeżu ogrodu, aby osłonić się od sąsiadów czy drogi. Drzewa większych rozmiarów jak na przykład majestatyczny dąb wymagają dużej powierzchni ogrodu. Przed kupnem sadzonki jakiegokolwiek drzewa, zastanów się, czy aby na pewno zmieści się w granicach Twojego sadu. Zawsze możesz kupić drobniejszą odmianę gatunku. Na przykład dąb szypułkowy (Quercus robur) Fastigiata o wąskiej strzelistej koronie, zmieści się nawet w niewielkim przydomowym ogrodzie.
Przed kupnem sadzonki musisz też odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujesz od danego drzewa – czy ma pełnić rolę szpaleru, dawać cień, a może wydawać owoce, którymi będziesz się raczyć w letnie miesiące? Możesz też posadzić drzewo mieniące się kolorami, zachwycające kwiatami lub listowiem i nadać mu funkcję dekoracyjną.
Przy wyborze drzew, pamiętaj, że to one będą królować w Twojej przestrzeni ogrodowej. Drzewo stanowi dominujący element ogrodu, nadający ton otaczającej go roślinności. Znajdź dla sadzonki wystarczająco dużo pustego miejsca. W małym ogrodzie idealne będą drzewa, które przełamią linearność trawnika. Pod tym względem sprawdzi się na przykład brzoza brodawkowata (Betula pendula), występująca w kilku odmianach, lub klon jesionolistny (Acer negundo), którego liście całkowicie przebarwiają się na żółto jesienią.
Przy tarasie najlepiej posadzić drzewo dające cień, na przykład surmię bignoniową (Catalpa bignonioides), która wygląda jak wielki parasol z liści. Jej ulistnienie jest gęste, a przy tym nie zajmuje wiele przestrzeni. Ta odmiana surmii nie kwitnie i dobrze rośnie na każdej glebie.
Podobne cechy posiada robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia) Umbraculifera, ale jej korona tworzy gęstą zieloną kulę. Ta roślina ze względu na swój wykwintny wygląd doskonale będzie się prezentować przed domem jako soliter. Dobrze wygląda też w szpalerach.
Jeśli marzy Ci się drzewo obsypane kwieciem, zastanów się nad mydleńcem wiechowatym (Koelreuteria paniculata). Jego listowie nie jest tak gęste jak listowie robinii akacjowej, za to żółte kwiaty będą prezentowały się wyjątkowo.
Tempo wzrostu drzewa jest jednym z najważniejszych kryteriów, jakim kierują się zwłaszcza świeżo upieczeni ogrodnicy. Jeśli zależy Ci na tym, by Twój ogród jak najszybciej nabrał kształtu, wybierz sadzonki drzew charakteryzujące się intensywnym wzrostem.
Bardzo szybki przyrost wykazują wspomniane już brzoza brodawkowata i klon jesionolistny. Szybko rosną też wszystkie odmiany wierzb. Właściciele małych ogrodów powinni zwrócić uwagę na wierzbę iwę (Salix caprea) Kilmarnock o niedużej koronie i zwisających do ziemi pędach, wzdłuż których na przełomie marca i kwietnia rozwijają się złocistożółte bazie. Nieco większych rozmiarów będzie wierzba babilońska (Salix babilonica) o ciekawych powyginanych pędach, którą warto posadzić nad oczkiem wodnym lub stawem.
Mało wymagającym i szybko rosnącym drzewem są też oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia) o srebrzysto-szarych lancetowatych liściach, tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) wytwarzający duże zielone-żółte kwiaty, a także olsza czarna (Alnus glutinosa), która dobrze się czuje w skupieniu z wierzbą, topolą i czeremchą.
Zdj. główne: Yoksel 🌿 Zok/unsplash.com