Wieś kojarzy nam się często z błogimi krajobrazami, sielankowym klimatem, niekiedy też z dzieciństwem. Co zrobić, żeby przywołać jej wspomnienie wokół naszego domu? Świetnym pomysłem jest urządzenie ogrodu w stylu wiejskim. Nie jest to wcale trudne.
Taka aranżacja przydomowej zieleni powinna przede wszystkim eksponować to, co naturalne. Nie ma tutaj miejsca na równe alejki. Zamiast tego znajdziemy w takim miejscu rodzime wielokolorowe kwiaty, krzewy i drzewa owocowe. Znajdzie się też miejsce na warzywnik. Jeśli planujemy urządzić kącik do wypoczynku, to dobrze jest dobrać do niego meble z drewna. Najlepiej, gdy są nieco postarzane.
>> Zobacz też: Ogród w stylu francuskim. Podstawowe założenia
Typowe ogrody na wsi raczej nie są małe. Znajdziemy tutaj:
Przeczytaj także: Ogród w stylu formalnym
Ważne, żeby ogród wiejski prezentował się naturalnie. Stąd też nie powinno się tutaj starannie strzyc żywopłotów, przycinać krzewów w wymyślne figury, czy też projektować równych chodników z kostki brukowej. Bardzo źle prezentują się w takim miejscu modne ozdoby z plastiku czy gipsu – zwierzęta, krasnale lub inne figurki.
Ogrodzenie ogrodu w stylu wiejskim powinno być w miarę możliwości naturalne. Doskonale sprawdzi się płot z deskami, które należy przybić do słupków jedna nad drugą. Nieco mniej stylowym rozwiązaniem jest wykorzystanie płotu ze sztachet. Przydatny może być także zakupiony w supermarkecie płot lamelowy – o ile nie będzie posiadał zbyt wielu zdobień.
Meble w takiej przestrzeni powinny nawiązywać do natury. Warto, żeby drewniany stół i krzesła dobrze prezentowały rysunek słojów. Mogą być przy tym pomalowane bejcą na dowolny kolor. Zbyt duża liczba ozdób wcale nie jest potrzebna. Stare, gliniane donice w zupełności wystarczą.
Poleca się przede wszystkim wybór rodzimych roślin, które zimują w gruncie. Można z nich tworzyć barwne kompozycje. Im bardziej kolorowo, tym lepiej.
Wybór bylin, roślin jednorocznych i dwuletnich jest w tym przypadku bardzo duży. Warto postawić na niezapominajki, maciejka, kolorowe malwy, czy naparstnice. Poleca się także rudbekie, piwonie, liliowce, łubin, chabry i margerytki. Oprócz nich warto zdecydować się na róże i krzewy, takie jak: forsycje, jaśminowce i bzy.
Oczywiście ogród wiejski nie może się obyć bez smacznych owoców. Musi się więc w nim znaleźć miejsce dla agrestu, porzeczek lub karłowatych wiśni, czereśni i jabłoni. W większych ogrodach sprawdzą się także duże drzewa, które dadzą cień w upalne letnie dni.
Zaletą wiejskiego ogrodu jest to, że możemy w nim umieścić wiele rodzajów warzyw, które będą sezonowo cieszyły oczy i trafiały wprost na stół. Warto sadzić sałatę, ogórki i pomidory, bakłażany, czy lubczyk. Nie zapominajmy o świeżych ziołach – bazylia, mięta, tymianek, bazylia, czy oregano.