Ogród w stylu wiejskim

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wieś kojarzy nam się często z błogimi krajobrazami, sielankowym klimatem, niekiedy też z dzieciństwem. Co zrobić, żeby przywołać jej wspomnienie wokół naszego domu? Świetnym pomysłem jest urządzenie ogrodu w stylu wiejskim. Nie jest to wcale trudne.  

Czym odznacza się ogród rustykalny?

Taka aranżacja przydomowej zieleni powinna przede wszystkim eksponować to, co naturalne. Nie ma tutaj miejsca na równe alejki. Zamiast tego znajdziemy w takim miejscu rodzime wielokolorowe kwiaty, krzewy i drzewa owocowe. Znajdzie się też miejsce na warzywnik. Jeśli planujemy urządzić kącik do wypoczynku, to dobrze jest dobrać do niego meble z drewna. Najlepiej, gdy są nieco postarzane. 

>> Zobacz też: Ogród w stylu francuskim. Podstawowe założenia

Przestrzeń wiejskiego ogrodu

Typowe ogrody na wsi raczej nie są małe. Znajdziemy tutaj:

  • nieregularne trawniki – niekoniecznie muszą być bardzo nisko przystrzyżone,
  • różnokolorowe rabaty kwiatów – przypominają raczej kępy roślin, nie są ujęte w geometryczne figury,
  • wijące się pomiędzy rabatami ścieżki – do ich wykonania i utwardzenia można wykorzystać materiały pochodzące z recyklingu np. starą cegłę lub kamień polny. Niekiedy dobrze sprawdzi się zachowanie ścieżek trawiastych – oczywiście warto mieć wtedy na uwadze, że po deszczu chodzenie nimi będzie utrudnione.

Przeczytaj także: Ogród w stylu formalnym

Ważne, żeby ogród wiejski prezentował się naturalnie. Stąd też nie powinno się tutaj starannie strzyc żywopłotów, przycinać krzewów w wymyślne figury, czy też projektować równych chodników z kostki brukowej. Bardzo źle prezentują się w takim miejscu modne ozdoby z plastiku czy gipsu – zwierzęta, krasnale lub inne figurki.

ogród w stylu wiejskim
Photo by PublicDomainPictures from Pixabay.com

Ogrodzenie i meble do wiejskiego ogrodu

Ogrodzenie ogrodu w stylu wiejskim powinno być w miarę możliwości naturalne. Doskonale sprawdzi się płot z deskami, które należy przybić do słupków jedna nad drugą. Nieco mniej stylowym rozwiązaniem jest wykorzystanie płotu ze sztachet. Przydatny może być także zakupiony w supermarkecie płot lamelowy – o ile nie będzie posiadał zbyt wielu zdobień. 

Meble w takiej przestrzeni powinny nawiązywać do natury. Warto, żeby drewniany stół i krzesła dobrze prezentowały rysunek słojów. Mogą być przy tym pomalowane bejcą na dowolny kolor. Zbyt duża liczba ozdób wcale nie jest potrzebna. Stare, gliniane donice w zupełności wystarczą.  

Jakie rośliny wybrać do wiejskiego ogrodu?

Poleca się przede wszystkim wybór rodzimych roślin, które zimują w gruncie. Można z nich tworzyć barwne kompozycje. Im bardziej kolorowo, tym lepiej. 

Jakie rośliny do ogrodu wiejskiego?

Wybór bylin, roślin jednorocznych i dwuletnich jest w tym przypadku bardzo duży. Warto postawić na niezapominajki, maciejka, kolorowe malwy, czy naparstnice. Poleca się także rudbekie, piwonie, liliowce, łubin, chabry i margerytki.  Oprócz nich warto zdecydować się na róże i krzewy, takie jak: forsycje, jaśminowce i bzy. 

Krzewy i drzewa owocowe  

Oczywiście ogród wiejski nie może się obyć bez smacznych owoców. Musi się więc w nim znaleźć miejsce dla agrestu, porzeczek lub karłowatych wiśni, czereśni i jabłoni. W większych ogrodach sprawdzą się także duże drzewa, które dadzą  cień w upalne letnie dni. 

Warzywnik: warzywa i zioła tuż obok domu

Zaletą wiejskiego ogrodu jest to, że możemy w nim umieścić wiele rodzajów warzyw, które będą sezonowo cieszyły oczy i trafiały wprost na stół. Warto sadzić sałatę, ogórki i pomidory, bakłażany, czy lubczyk. Nie zapominajmy o świeżych ziołach – bazylia, mięta, tymianek, bazylia, czy oregano. 

architeasers

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne bieliznę do karmienia dla komfortu i stylu
Jak wybrać idealne bieliznę do karmienia dla komfortu i stylu
Poradnik dla mam na temat wyboru idealnej bielizny do karmienia, łączącej komfort i styl. Dowiedz się, jakie kryteria mają znaczenie i jak wybrać najlepszą opcję dla siebie.
Jak pielęgnować i utrzymać wysoką jakość porcelany Churchill w codziennym użytkowaniu
Jak pielęgnować i utrzymać wysoką jakość porcelany Churchill w codziennym użytkowaniu
Poznaj najlepsze praktyki utrzymania i pielęgnacji porcelany Churchill, aby cieszyć się jej niezrównaną jakością na co dzień.
Kluczowe akcesoria potrzebne do przygotowania doskonałej herbaty
Kluczowe akcesoria potrzebne do przygotowania doskonałej herbaty
Odkryj sekrety doskonałego naparu herbaty! Wybierz najlepsze akcesoria i rozkoszuj się niezwykłym smakiem.
Ostatnie wpisy