Przygotowując swój ogród na okres letni, nie możesz zapomnieć, że słońce już niebawem będzie wyżej. Oznacza to, że mocniej ogrzeje nasze zmęczone zimą ciała, a skórze nada ciemniejszy odcień.
Pamiętaj jednak, że w takim samym stopniu, w jakim człowiek potrzebuje słońca do życia, tak samo Twój ogród potrzebuje strefy cienia. Nie ma nic bardziej orzeźwiającego i kojącego niż ukrycie się w przyjemnie zaciemnionym miejscu ogrodu. Wieczorem natomiast ta strefa cienia zmieni się w przytulną przestrzeń do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jak uzyskać wymarzony cień?
Budowane w ogrodach pergole to nic innego jak słupki z ułożoną na nich kratownicą lub daszkiem. Często w te ogrodowe budowle wkomponowane są pnące rośliny. Historia na przestrzeni lat widziała najróżniejsze rodzaje pergoli. Budowane są od średniowiecza – jako masywne marmurowe konstrukcje lub zwiewne i lekkie budowle. Swoją popularnością pergole cieszyły najpierw gości hotelowych, by z czasem na dobre zadomowić się w przydomowych ogrodach.
Ze względu na swoją prostą konstrukcję, pergole często dają złudzenie niedokończonego projektu. Ta budowla ogrodowa może pozostawać zupełnie bez ścianek bocznych, ale może też mieć zabudowaną jedną lub kilka. Wszystko zależy od Twojego ogrodu i miejsca, w którym chcesz zbudować strefę cienia. Wspaniale prezentuje się pergola, którą otaczają długie zasłony. Można pozostawić je odsłonięte, gdy potrzebujemy powiewu świeżego powietrza lub zasłonięte, gdy potrzebujemy intymności. Wielkim plusem jest to, że nie odcinamy się zupełnie od natury murem albo drzwiami. Lekki deszczyk, wiaterek, czy wlatujący pod dach pergoli motyl, to dodatkowe elementy, których nie chcesz wykluczyć podczas letnich dni i wieczorów.
Pergola ma najróżniejsze zastosowania. W jej cieniu możesz stworzyć przyjemny kącik zabaw dla dzieci. Możesz zaaranżować to miejsce na strefę relaksu lub rozrywki. Pod większymi pergolami wspaniale prezentuje się jacuzzi.
Pergola wykonana z bambusa doda Twojemu ogrodowi posmaku dalekich wakacji.
Głównym elementem, który odróżnia pergole od altany, jest to, że altany zawsze wyposażone są w solidny dach. Pergola może być także połączona ze ścianą domu, w przeciwieństwie do altany, która zawsze stoi samodzielnie. Pergole możesz też postawić nad ścieżką w ogrodzie, by spacer zawsze mógł odbywać się w cieniu.
Nazywany również żaglem przeciwsłonecznym. Jest to materiał, który rozpościera się nad stołem lub innym miejscem relaksu w ogrodzie.
Może być przyczepiony do ściany domu lub tworzyć niezależną całość.
Maszty najczęściej przyjmują kształt trójkątny i prostokątny.
Taka osłona nie jest skomplikowana w montażu, a z pewnością spełni swoje zadanie i ochroni Cię przed słońcem w upalne dni.
Oczywiście wszystko zależy od ich wielkości i oryginalności. Żagiel przeciwsłoneczny ze stelażem to koszt od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Pergole będą zdecydowanie droższe. Pamiętaj, że dużo możesz zrobić samodzielnie, by zminimalizować koszty. Oświetlenie, które zdecydujesz się dodać do pergoli, również podniesie nieco koszt jej budowy. To samo dotyczy roślin, mebli i innych dodatków, które zamarzą Ci się w ogrodowej strefie cienia. Ale czy ten efekt nie jest tego wart?