Jakie kwiaty możemy trzymać na balkonie zimą?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zima jest szczególnie wymagającą porą roku dla fanów roślin. Posiadacze balkonów mogą jednak udekorować go kilkoma kwiatami, które przetrwają niskie temperatury. Jakie najlepiej jest wybrać i na co zwracać uwagę?

Zadbaj o właściwą pielęgnację

Zakres gatunków roślin, które przetrwają przymrozki, jest bardzo ograniczony. Dodatkowo trzeba o nie odpowiednio zadbać. Zwykle wystarczy wyłożyć doniczkę folią bąbelkową lub styropianem, aby zabezpieczyć ich system korzeniowy. Po przesadzeniu rośliny, na wierzch możemy wysypać keramzyt lub inny materiał dekoracyjny, a ewentualne puste miejsca wypełnić liśćmi.

Pędy natomiast warto jest osłonić agrowłókniną. Możemy wykorzystać do tego specjalne gotowe kaptury. Dzięki nim nasza roślina będzie zabezpieczona przed zimnymi wiatrami i śniegiem.

Doniczka ma znaczenie

Przed kupnem swojej rośliny sprawdź, czy posiadasz odpowiednią doniczkę. Zwróć przy tym szczególną uwagę na oznaczenia. Podczas ewentualnych zakupów kieruj się przede wszystkim certyfikatami mrozoodporności. Możesz sięgnąć m.in. po modele z kamienia, rattanu czy plastiku. Weź jednak pod uwagę, że jeśli wybierzesz najtańszą ceramiczną doniczkę, nie będziesz mieć gwarancji, że nie popęka ona podczas mrozu.

Natomiast jeśli lubisz trzymać kwiaty w drewnianych pojemnikach, nie zapomnij o impregnacji. Dzięki niej doniczki zyskają nowy wygląd, a przede wszystkim wytrzymają niskie temperatury oraz śnieżyce. Dla bezpieczeństwa możesz też wyłożyć je folią. Zadbaj wtedy jednak o szczególnie wydajny system drenażu – potrzebne będzie nawet kilka otworów odpływowych.

Jakie rośliny najlepiej wybrać?

Gdy temperatury spadają poniżej zera, najlepiej jest przystroić balkon bylinami. Często mają one nietypowe liście, które będą cieszyć oko nawet w środku zimy. Jednak najważniejszą cechą tych roślin jest wieloletniość. Żyją one dłużej niż dwa lata, a większość z nich zakwita przynajmniej kilka razy. Możesz kupić np. ciemiernik biały, dąbrówkę rozłogową, miechunkę rozdętą czy wilczomlecz migdałolistny.

Oprócz kwiatów dobrym pomysłem jest też wykorzystanie miniaturowych iglaków. Nawet mały balkon może być przystrojony jałowcem bądź świerkiem. Z powodzeniem przystroisz balkon także bukszpanem w donicy czy ozdobnymi trawami. Śnieg i szron świetnie dopełnią ich wygląd. Niskie temperatury nie są straszne również bluszczowi, który dobrze sprawdzi się jako element urozmaicający barierkę. Uważaj jednak, by nie rozrósł się na elewacji bloku – pnącza mogą uszkadzać ściany oraz stać się siedliskiem wielu insektów.

Zimowa metamorfoza roślin

Wiele liści nie jest przystosowanych do niskich temperatur. Niektóre z nich opadają, a inne zmieniają kolor. Nie oznacza to jednak, że wszystkie z tego typu rośliny powinny być od razu zabierane z balkonu. Doniczkowe karłowe drzewka, nawet po opadnięciu listowia, będą mogły zyskać drugie życie. Wystarczy, że przystroisz je świątecznymi łańcuchami lub lampkami.

Zdj. główne: Ariel Leek/unsplash.com

architeasers

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Witaj w domu: Jak wybrać drzwi, które zdefiniują charakter twojego mieszkania
Witaj w domu: Jak wybrać drzwi, które zdefiniują charakter twojego mieszkania
W dzisiejszym świecie, w którym dbamy o każdy detal naszego otoczenia, wybór drzwi staje się kluczowym elementem kształtowania charakteru wnętrza. Drzwi nie są już jedynie praktycznymi elementami, które oddzielają pomieszczenia od siebie; stają się wyrazistym manifestem naszej estetyki, stylu życia i indywidualności.
Jak prawidłowo dobrać i zainstalować system filtracji w akwarium?
Jak prawidłowo dobrać i zainstalować system filtracji w akwarium?
Dowiedz się, jak prawidłowo wybrać i instalować system filtracji w akwarium dla zapewnienia optymalnych warunków życia dla Twoich podwodnych pupili.
Jak efektownie urządzić własny ogród?
Jak efektownie urządzić własny ogród?
Ogród to miejsce, które może stać się naszą prywatną oazą spokoju i relaksu. Niezależnie od tego, czy mamy małą przestrzeń w mieście, czy rozległy teren na wsi, istnieje wiele sposobów, aby nasz ogród stał się prawdziwym miejscem magicznym. 
Ostatnie wpisy